Láska vs. mateřství: Jak pečovat o partnerský vztah

0 Comments

Jste pyšnými rodiči. Máte spolu krásného potomka, miminko, které spinká, baští a plní plínky. Pokud byl partner u porodu, váš vztah to ohromně posílilo. Porod je nejintimnější a nejintenzivnější zážitek v životě a sdílet ho s partnerem znamená věřit mu. Navíc na porodním sále vám byl velkou oporou (ať už jste mu tam řekli cokoliv). Chodíte na společné procházky s kočárkem a svět nemůže být růžovější.
Příchod miminka
Až do chvíle, kdy přijdou noci, které kvůli pláči miminka probdíte, dny, kdy držíte děťátko v náručí a nemáte čas si ani dojít na záchod, natož si vypít ranní kávu. I to patří k mateřství. A vám se do hlavy čím dál častěji vkrádá myšlenka, že jste na všechno sama. Partner si ráno odejde do práce a tam má čas vypít kávu, v klidu se naobědvat a poklábosit s kolegy. Vy jste doma s prckem, běháte mezi pračkou, kuchyní a mopem a večer padnete do postele úplně vyřízená. I to je součást mateřství. Jak se ale z tohoto stereotypního kolotoče nezbláznit? A kde brát energii na povídání si s partnerem, natož pak na sex?
Rozdělte si úlohy v domácnosti
Pokud leží celá starost o domácnost na vás, něco je špatně. Je možné, že dokud jste neměla dítě, vše jste v pohodě zvládala, ale teď už to tak jednoduché není. Poproste partnera, ať vám pomůže. Hodit prádlo do pračky a pověsit ho určitě zvládne. Vyluxovat nebo vyndat nádobí z myčky taky nebude problém. Hlavně si musíte říct, nečekejte, až si všimne, že je potřeba setřít podlahu. Nevšimne si. Nežijete se ženou ale s mužem, takže o co si neřeknete, to nemáte. Vám se uleví a získáte alespoň trochu času pro sebe, načerpáte energii a večer se můžete věnovat i příjemným povinnostem. A ještě jedna důležitá věc: Chvalte ho!
Mateřská láska
Čas jen pro vás dva
Možná je vám hloupé říkat si někomu o pohlídání miminka. Vždyť jste si ho pořídili dobrovolně a nemůžete se ho přeci na pár hodin zbavit, není to morče nebo pes. Chyba. I přes to, že jste matkou na plný úvazek, musíte být občas i ženou pro svého partnera. Hoďte se do gala a vyrazte na večeři, i když jen rychlou. Pokud se babička nebo kamarádka nabídne, neváhejte. Věnujte se partnerovi, i on musí cítit, že je pro vás na prvním místě. A ideálně toto praktikujte každý měsíc.
Společné chvilky ve třech
Vaše miminko se poprvé usmálo? Poprvé se otočilo na bříško? Pokud u toho partner nebyl, pošlete mu fotku nebo video. Všichni tři jste rodina, sdílejte s ním tyto okamžiky. Určitě ho to potěší. A když jste spolu doma, podnikněte něco dohromady. Je jedno jestli postavíte skříň z Ikei nebo vyrazíte na výlet, prostě dělejte věci společně.
A jak je na tom váš vztah s partnerem? Změnilo se něco po příchodu miminka?