Je pilový kotouč na kov vhodný pro běžné použití?

0 Comments

Asi každý domácí kutil má doma mimo jiné také kotoučovou pilu. A je jedno, jestli se jedná o tu ruční, nebo tu klasickou. V každém případě často najde poměrně časté použití, zejména tehdy, pokud doma topíte dřevem.

Je samozřejmé, že k tak populárnímu produktu, kterým tento typ pily bezpochyby je, se vyrábí velké množství nejrůznějších příslušenství. Jak už to bývá, někdy se jedná o skutečně užitečné doplňky, jindy jde o věci, které neslouží k ničemu jinému než ke zvýšení zisku firmy, která je vyrábí.

pila2

Mezi oblíbené doplňky pak patří nejrůznější specializované typy kotoučů. A není divu. Za prvé, i sebekvalitnější kotouč se po čase otupí či obrousí a je potřeba jej vyměnit. A za druhé, ten klasický, základní, rozhodně není vhodný pro všechny materiály. Zatímco si dobře poradí například se dřevem, s kovem či se sklem může mít problémy.

A jedním z takto specializovaných produktů je například pilový kotouč na kov. Ten je vyroben ze speciálního materiálu, který si s kovem (samozřejmě přiměřené tloušťky) dokáže poměrně snadno poradit. Je vhodný pro lidi, kteří potřebují například rozřezat trubku či kovový plát.

pila1

Je však jasné, že se nám rozhodně nebude chtít měnit kotouč při každém použití, někdy dokonce i během něj. Proto je zde otázka, zda je to skutečně nutné. Přeci jen, když si poradí s kovem, pak si dokáže poradit téměř se vším, ne?

A odpověď je ano, dokáže. Avšak stejně jako u ostatních, i zde dochází k opotřebení. A čím častěji je používán, tím rychleji se otupí a obrousí. To je fakt, se kterým asi není třeba disputovat. Byť to zde bude trvat poněkud déle, než u běžného druhu.

Problém je zde ten, že tyto specializované kotouče rozhodně nejsou nejlevnější. Navíc jsou často jediné, které mohou onen materiál zpracovat. Proto je vhodné je udržovat v dobrém stavu. A to znamená, používat je jen tehdy, pokud je to opravdu nezbytné. Věřte, že vám to ušetří dost peněz.