Jak vzniká láska?

0 Comments

Nejen romány z růžové knihovny ji popisují jako osudovou, vášnivou nebo naopak platonickou. Už i vědci provedli nespočet pokusů přijít tomu všemu na kloub. Vyvinuli mnoho teorií, které na základě zkoumání nejen venkovních projevů, ale především těch biologických uvnitř našeho mozku, jenž se povedlo dostat do jakýchsi fází či druhů lásky. Na všem se podílí několik specifických center v mozku a hlavní úlohu hrají hormony, vylučované nadledvinkami, hypotalamem a hypofýzou.

dvě děti

Obecná studie prokázala, že díky přírodě, období od zamilovanosti po vztah, trvá asi čtyři roky. Během něho může žena otěhotnět, porodit, dítě se stane mírně samostatné a ona je připravena na příchod dalšího potomka i třeba s jiným partnerem. To nahrává informaci, proč se lidé rozvádí se dvěma dětmi kolem osmi let společného soužití, jak praví statistika.

muž a žena v zimě

Samozřejmě se definice jednotlivých průzkumů malinko liší, stejně jako fáze, které mohou trvat různě dlouhou dobu s jinou intenzitou.

 

1.       Zamilovanost

 

Je v podstatě mezi dvojicemi nejoblíbenějším obdobím. V těle dochází k vyplavování látek zvaných aminy, jenž se chovají jako návykové látky. To vysvětluje, proč lidé touží po blízkosti toho druhého, kdy se zvýší ještě o něco víc produkce aminů a dochází k pocitu euforie. Trvá řádově týdny až měsíce.

 

 

2.       Vášeň

 

Jak už název napovídá, vztah je založen především na sexuální touze. Jedná se však v této fázi o vratký svazek, který dokáží narušit závažné problémy, jako je třeba ztráta dítěte či nevěra. Aktivuje se oxytocin, jehož vylučování je závislé na míře doteků, objímání a samozřejmě i sexu.

 

Za zmínku také stojí, že u mužů se sníží hladina testosteronu a ti tak ztrácejí dočasně svoji dominanci, soupeřivost, agresivitu.

 

3.       Vystřízlivění neboli oddanost

 

Je nesmírně důležitou a poslední částí. Pokud vztah vydrží až sem, jedná se o nejpevnější projev mezi dvěma lidmi, kdy dochází k probuzení z představ o tom druhém a přijetí nepodmíněné lásky. Protějšek se dostává na úroveň partnerovi důležitosti stejně, jako by se jednalo o něho samotného. Nastupuje zpravidla mezi třetím až čtvrtým rokem vztahu.

 

Vědci si od průzkumů slibují nejen přijít lásce na kloub, ale také vyvinout léky, které by ovlivnili lidi v depresivních stavech či po rozvodu, rozchodu.

A jak to máte s láskou vy?